L60D-G12-W
DigiKey Part Number
L60D-G12-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L60D-G12-W
Description
LED PNL IND GREEN DIFF 6.60MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 45° 12V Wire Leads - 6" (152.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L60D-G12-W Models
Category
Panel Cutout Shape
Round
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Dimensions
0.23" (5.84mm)
Series
Lens Size
6.60mm Dia
Packaging
Bulk
Lens Style
Round with Flat Top
Part Status
Active
Millicandela Rating
44mcd
Type
LED
Wavelength - Peak
565nm
Lamp Color
Green
Viewing Angle
45°
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
Water Resistant
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
12V