CMD67-21VGC/TR8
DigiKey Part Number
L62805TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62805CT-ND - Cut Tape (CT)
L62805DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD67-21VGC/TR8
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.1V 2-PLCC
Category
Lens Size
2.39mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Peak
575nm
Color
Package / Case
2-PLCC
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.98mm