533B1501JC
DigiKey Part Number
533B1501JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
533B1501JC
Description
POT 500 OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 3.0 Turns Wirewound 1W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Spectrol
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Series
Rotation
1080°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
500
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
3.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)