SUD50N06-09L-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 20.479
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 446
Datasheet
In Stock: 23.604
onsemi
In Stock: 697
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 60 V 50A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
SUD50N06-09L-E3
DigiKey Part Number
SUD50N06-09L-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD50N06-09L-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD50N06-09L-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD50N06-09L-E3
Description
MOSFET N-CH 60V 50A TO252
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2650 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.3mOhm @ 20A, 10V