SUD50N04-8M8P-4GE3
DigiKey Part Number
SUD50N04-8M8P-4GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD50N04-8M8P-4GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD50N04-8M8P-4GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD50N04-8M8P-4GE3
Description
MOSFET N-CH 40V 14A/50A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 14A (Ta), 50A (Tc) 3.1W (Ta), 48.1W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUD50N04-8M8P-4GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta), 48.1W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.8mOhm @ 20A, 10V