SQJA80EP-T1_BE3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SQJA80EP-T1_BE3 |
Description | N-CHANNEL 80-V (D-S) 175C MOSFET |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 60A (Tc) 68W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 68W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package PowerPAK® SO-8 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 10A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |