IRFBC20PBF
DigiKey Part Number
IRFBC20PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFBC20PBF
Description
MOSFET N-CH 600V 2.2A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 2.2A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFBC20PBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4Ohm @ 1.3A, 10V