RSSD30250A1000JB06
DigiKey Part Number
716-RSSD30250A1000JB06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSSD30250A1000JB06
Description
ADJ PWR RES 100 OHM 280W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 280 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.256" OD, 0.839" ID (32.00mm x 21.30mm) 9.843" (250.00mm) Length
Category
Tolerance
±5%
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
1.256" OD, 0.839" ID (32.00mm x 21.30mm)
Packaging
Box
Length
9.843" (250.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
100 Ohms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
280 W