RCH50S10000JS06
RCH50S10000JS06
RCH50S10000JS06
DigiKey Part Number
RCHB-1.0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCH50S10000JS06
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 50W Thick Film Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCH50S10000JS06 Models
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Non-Inductive
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum Oxide
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1 kOhms
Size / Dimension
1.882" L x 1.157" W (47.80mm x 29.40mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.602" (15.30mm)
Power (Watts)
50W