Image for P16NP106MAB15F2 is not available
P16NP106MAB15F2
DigiKey Part Number
716-P16NP106MAB15F2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16NP106MAB15F2
Description
P16 NP 10M 20% A F2 BO E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 0.01W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10M
Actuator Type
Knob
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.346" (8.80mm)
Power (Watts)
0.01W
Actuator Diameter
0.630" (16.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M10 x 0.75
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)