FVT10006E10R00JE
FVT10006E10R00JE
FVT10006E10R00JE
DigiKey Part Number
FVT100-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FVT10006E10R00JE
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
100W