FVT02506E500R0JE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
500 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
FVT02506E500R0JE
FVT02506E500R0JE
FVT02506E500R0JE
DigiKey Part Number
FVT25-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FVT02506E500R0JE
Description
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
500 Ohms
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W