AVT10006E2R000KE
DigiKey Part Number
AVT100-2.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVT10006E2R000KE
Description
ADJ PWR RES 2 OHM 100W CHAS MT
Detailed Description
2 Ohms 100 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm) 6.496" (165.00mm) Length
EDA/CAD Models
AVT10006E2R000KE Models
Tolerance
±10%
Diameter
0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm)
Length
6.496" (165.00mm)
Resistance
2 Ohms
Power (Watts)
100 W