AVT10006E10R00KE
DigiKey Part Number
AVT100-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVT10006E10R00KE
Description
ADJ PWR RES 10 OHM 100W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms 100 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm) 6.496" (165.00mm) Length
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVT10006E10R00KE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Vishay Huntington Electric Inc.
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm)
Packaging
Bulk
Length
6.496" (165.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
10 Ohms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
100 W