V35PW15HM3/I
DigiKey Part Number
V35PW15HM3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V35PW15HM3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V35PW15HM3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V35PW15HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 35A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 35A Surface Mount SlimDPAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 150 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1620pF @ 4V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Current - Average Rectified (Io)
35A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 35 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)