SMCJ90CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
In Stock: 724
STMicroelectronics
Bourns Inc.
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ90CAHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ90CAHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ90CAHE3/57T
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ90CAHE3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V