SMBJ160CA-E3/52
DigiKey Part Number
112-SMBJ160CA-E3/52TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMBJ160CA-E3/52CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMBJ160CA-E3/52DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ160CA-E3/52
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V