PLZ10C-G3/H
DigiKey Part Number
112-PLZ10C-G3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-PLZ10C-G3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-PLZ10C-G3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLZ10C-G3/H
Description
DIODE ZENER 10V 500MW DO219AC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 500 mW ±3% Surface Mount DO-219AC (microSMF)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±3%
Power - Max
500 mW