MBR745-E3/45
DigiKey Part Number
MBR745-E3/45GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR745-E3/45
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 7.5A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR745-E3/45 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 45 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
7.5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 15 A