BZX55B24-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 25.100
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
onsemi
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 24 V 500 mW ±2% Through Hole DO-204AH (DO-35)
BZX55B24-TR
DigiKey Part Number
BZX55B24-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55B24-TR
Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO204AH
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms