TMC025500R0FE02
TMC025500R0FE02
TMC025500R0FE02
DigiKey Part Number
TMC25-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMC025500R0FE02
Description
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 25W
Detailed Description
500 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
500 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Power (Watts)
25W