RH0255R600FE02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 89
Datasheet
5.6 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
RH Series
RH0255R600FE02
DigiKey Part Number
541-RH0255R600FE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0255R600FE02
Description
RH-25 5.6 1% E02 E4
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
5.6 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Power (Watts)
25W