ILHB1206ER500V
DigiKey Part Number
541-2606-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2606-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2606-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILHB1206ER500V
Description
FERRITE BEAD 50 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 6A 20mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ILHB1206ER500V Models
Category
Current Rating (Max)
6A
Manufacturer
Vishay Dale
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Impedance @ Frequency
50 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)