IHLP4040DZER2R2M51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
2.2 µH Shielded Molded Inductor 12.5 A 9.1mOhm Max Nonstandard
IHLP4040DZER2R2M51
DigiKey Part Number
IHLP4040DZER2R2M51-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER2R2M51
Description
FIXED IND 2.2UH 12.5A 9.1 MOHM
Detailed Description
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER2R2M51 Models
DC Resistance (DCR)
9.1mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30.1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current - Saturation (Isat)
12.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)