IHLP2020CZEK2R2M11
DigiKey Part Number
541-IHLP2020CZEK2R2M11TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP2020CZEK2R2M11CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP2020CZEK2R2M11DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZEK2R2M11
Description
FIXED IND 2.2UH 8.5A 25 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8.5 A 25mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
35MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A