VDRS07H275BSE
DigiKey Part Number
56-VDRS07H275BSE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS07H275BSE
Description
VARISTOR 430V 1.2KA DISC 9MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
36J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 9mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V