MAL210118473E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
47000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
MAL210118473E3
DigiKey Part Number
4575PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210118473E3
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
20.28 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
4.165" (105.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C