WEC6R0504QG-I
DigiKey Part Number
4041-WEC6R0504QG-I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WEC6R0504QG-I
Description
0.5F 6.0V 08*17*15.5 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mF (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 295mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
VINATech Co LTD
Termination
PC Pins
Packaging
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
500 mF
Size / Dimension
0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
295mOhm @ 1kHz