PSAW65I-18-B1
DigiKey Part Number
3989-PSAW65I-18-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAW65I-18-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 65W
Detailed Description
48V 65 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
65 W
No Load Power Consumption
210mW
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.62" L x 1.98" W x 1.40" H (117.3mm x 50.3mm x 35.6mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, FCC, PSE
Current - Output (Max)
1.35A