PSAW36I-14-B2
DigiKey Part Number
3989-PSAW36I-14-B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAW36I-14-B2
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.83" L x 1.78" W x 1.22" H (97.3mm x 45.2mm x 31.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, CCC, cULuS, FCC, KC
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
Power (Watts)
36 W