P160KNP-0QC20B500K
P160KNP-0QC20B500K
P160KNP-0QC20B500K
DigiKey Part Number
987-1734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160KNP-0QC20B500K
Description
POT 500K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.2W, 1/5W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)