89PR200LF
DigiKey Part Number
987-1560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
89PR200LF
Description
TRIMMER 200OHM 0.75W PC PIN SIDE
Detailed Description
200 Ohms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
89PR200LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.750" x 0.190" Face (19.05mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%