CST25-0100
DigiKey Part Number
237-2336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CST25-0100
Description
CURR SENSE XFMR 1:100 25A TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 A 1:100 Current Sense Transformer 50kHz ~ 500kHz 2Ohm 18 mH Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CST25-0100 Models
Category
Inductance
18 mH
Manufacturer
Triad Magnetics
ET (Volt-Time)
350VµS
Series
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:100
Packaging
Tube
DC Resistance (DCR)
2Ohm
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Frequency Range
50kHz ~ 500kHz
Size / Dimension
0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)
Type
Invasive
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Current Rating (Amps)
25 A