L6R65DM-240 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 64
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Bel Power Solutions
In Stock: 727
Image for L6R65DM-240 is not available
L6R65DM-240
DigiKey Part Number
2103-L6R65DM-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R65DM-240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
65 W
No Load Power Consumption
150mW
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Output
24V
Size / Dimension
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm)
Current - Output (Max)
2.71A