ICM24-240
DigiKey Part Number
2103-ICM24-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM24-240
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Detailed Description
24V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.84" L x 1.70" W x 1.20" H (72.1mm x 43.2mm x 30.5mm)
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
Power (Watts)
24 W