THR 10-7213WI is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 670mA 40V - 160V Input
THR 10-7213WI
DigiKey Part Number
1951-THR10-7213WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THR 10-7213WI
Description
10 WATT DC/DC CONVERTER, INDUSTR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
THR 10-7213WI Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
40V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
670mA