THR 10-2412WI
DigiKey Part Number
1951-THR10-2412WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THR 10-2412WI
Description
10 WATT DC/DC CONVERTER, INDUSTR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 835mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THR 10-2412WI Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
835mA