THM 30-4811WI
DigiKey Part Number
1951-2800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 30-4811WI
Description
DC DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
THM 30-4811WI Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
Medical
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
6A