THM 15-2412WI
DigiKey Part Number
1951-2786-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 15-2412WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THM 15-2412WI Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
Medical
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
88.5%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.25A