THM 10-4821WI
DigiKey Part Number
THM10-4821WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 10-4821WI
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1A, 1A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THM 10-4821WI Models
Category
Current - Output (Max)
1A, 1A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Tube
Applications
Medical
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)