THL 15-2411WI
DigiKey Part Number
1951-3321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 15-2411WI
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
THL 15-2411WI Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.8 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB
Current - Output (Max)
3A