THD 15-2422WIN
DigiKey Part Number
1951-3088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THD 15-2422WIN
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 625mA, 625mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THD 15-2422WIN Models
Category
Current - Output (Max)
625mA, 625mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)