THD 12-2412WI
DigiKey Part Number
1951-2252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THD 12-2412WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THD 12-2412WI Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A