TPH1R403NL,L1Q
DigiKey Part Number
TPH1R403NLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPH1R403NLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPH1R403NLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH1R403NL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 30V 60A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 60A (Ta) 1.6W (Ta), 64W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH1R403NL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
46 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.6W (Ta), 64W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4mOhm @ 30A, 10V