TK80S06K3L(T6L1,NQ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 6.690
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 2
Infineon Technologies
Infineon Technologies
onsemi
In Stock: 529
N-Channel 60 V 80A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount DPAK+
TK80S06K3L(T6L1,NQ
DigiKey Part Number
TK80S06K3L(T6L1NQ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK80S06K3L(T6L1,NQ
Description
MOSFET N-CH 60V 80A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TK80S06K3L(T6L1,NQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4200 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK+
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 40A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA