TK65S04N1L,LQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TK65S04N1L,LQ |
Description | MOSFET N-CH 40V 65A DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 65A (Ta) 107W (Tc) Surface Mount DPAK+ |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TK65S04N1L,LQ Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 300µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2550 pF @ 10 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 107W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Supplier Device Package DPAK+ |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 32.5A, 10V |