TK50P04M1(T6RSS-Q) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 6.950
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 142
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 704
N-Channel 40 V 50A (Ta) 60W (Tc) Surface Mount DPAK
TK50P04M1(T6RSS-Q)
DigiKey Part Number
TK50P04M1(T6RSSQ)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK50P04M1(T6RSS-Q)
Description
MOSFET N-CH 40V 50A DP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TK50P04M1(T6RSS-Q) Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2600 pF @ 10 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.7mOhm @ 25A, 10V