TK3R1P04PL,RQ
DigiKey Part Number
TK3R1P04PLRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TK3R1P04PLRQCT-ND - Cut Tape (CT)
TK3R1P04PLRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK3R1P04PL,RQ
Description
MOSFET N-CHANNEL 40V 58A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 58A (Tc) 87W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK3R1P04PL,RQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4670 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
87W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 29A, 10V