TCR3UG18A,LF
DigiKey Part Number
TCR3UG18ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR3UG18ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR3UG18ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3UG18A,LF
Description
IC REG LIN 1.8V 300MA 4-WCSP-F
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-WCSP-F (0.65x0.65)
EDA/CAD Models
TCR3UG18A,LF Models
Current - Quiescent (Iq)
680 nA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-WCSP-F (0.65x0.65)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.457V @ 300mA