SSM3K15AFS,LF
DigiKey Part Number
SSM3K15AFSLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SSM3K15AFSLFCT-ND - Cut Tape (CT)
SSM3K15AFSLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSM3K15AFS,LF
Description
MOSFET N-CH 30V 100MA SSM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 100mA (Ta) 100mW (Ta) Surface Mount SSM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSM3K15AFS,LF Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6Ohm @ 10mA, 4V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 100µA
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13.5 pF @ 3 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
100mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
SSM
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4V